Adres: Konacık Mah. Atatürk Bulvarı No:10/C, Bodrum Tlf: 0 252 317 21 91 Gsm: 0 532 463 69 61 E-mail: info@nobelgunesenerjisi.com

yelken otel

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Güneş enerjisi toplayıcı (kollektörleri) arasında gerçekten fark var mı?

 

Bir çok üründe bu farkı çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Malzemelerde öyle farklar var ki en ucuza satılan malzeme ile kaliteli bir toplayıcı arasında 10 kata kadar maliyet farkı oluşmaktadır. Bunun nedeni kullanılan üretim teknolojisi ve malzeme farkıdır. Ucuz olarak almış olduğunuz malzemede verimle ilgili hiçbir araştırma yoktur. Ana borular ve toplayıcı yapraklar bir kaç noktadan punto ile birleştirilmiş üzeri de siyah bir boyayla boyanmıştır. Fakat bu toplayıcı gelen güneş ışığının ne kadarını size yararlı enerjiye dönüştürüyor, sistemin ekonomik ömrü ne kadardır? Boyalar ne kadar zaman sonra dökülmeye başlıyor? Basınca dayanıyor mu? Camdan ne kadar ışık geçiyor? Bunlara bakılmalı...

 

Basınçlı güneş enerjisi ne demektir?

 

Çeşmelerinizin soğuk su tarafı ile sıcak su tarafındaki su basınçlarının aynı olması demektir. Basınçlı güneş enerjisi sistemlerinde boylerlerin içinde serpantinlerin veya ısıtıcı akışkanın dolaştığı gömlek mevcuttur. Isıtıcı sıvı ile ısıtılan su birbirlerine karışmadan ısı transferi gerçekleşir ve şebekebasıncından kayıp oluşmadan sıcak suyunuz hazırlanır.

Avantajları: Isıtıcı sıvı ile ısıtılan su karışmadığından yaz kış kullanılabilir. Isıtıcı sıvıya don ve kaynama önleyici katkılar ilave edilerek donma ve kaynama engellenir. Duş alırken bataryanın her iki tarafından da aynı basınçla su geldiğinden istenen sıcaklıkta su karışımı yapılabilir.

Dezavantajları: Bütün malzemeler basınca dayanıklı olarak üretildiğinden maliyet daha yüksektir. Isı transferi serpantin dolayısıyla daha zordur ve verim daha düşüktür.

 

Hijyenik boyler ne demektir?

 

Piyasada ucuz olarak satılan boylerler (sıcak su deposu)saç malzemelerinin kıvrılıp dışına izalosyon yapılması ile imal edilirler. Suyun depolandığı iç cidarı görmeniz imkansızdır. Bazı güneş enerjicisi imalatçıları boylerleri komple galvaniz daldırma olarak imal ederler, bu biraz daha sağlıklıdır. Bazı imalatçılar ise siyah sacı kıvırıp direkt olarak kullanmaktadırlar. Bu tür sıcak su depoları saplık açısından çok tehlikelidir çünkü sürekli pas taşırlar. Sistemi belirli bir süre kullanmadığınızda sıcak su musluğunuzdan sarı su geliyorsa sıcak suyunuz tehlike saçıyor demektir. 

 

Evinizin sıcak su ihtiyacını karşılamak için her ay cebinizden ne kadar para uçuyor ve gidiyor farkında mısınız?


Her ay tamı tamına 50 TL’yi evinizin sıcak su ihtiyacını karşılamak için harcıyorsunuz. Yılda 600 TL. Oysaki, güneş enerjisi kullanarak hem sıcak su ihtiyacınızı ücretsiz karşılayabilir hemde çocuklarınıza daha temiz bir gelecek bırakmak için bir adım atabilirsiniz. Güneş enerjisi ile ısıtılan su ile çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, temizlik, banyo ve diğer sıcak su ihtiyaçlarınızı bedavaya getirebilirsiniz. Güneş size fatura kesmez ve sizden ödeme yapmanızı beklemez. Konutunuza yada işyerinize güneş enerjisi kurdurmak için harcayacağınız küçük bir miktarı sadece birkaç ayda tasarrufa çevirebilirsiniz. Haydi gelin sizde Güneşi yakalayın. Hem aile ekonominize hemde yarınlara katkınız olsun. Çok güzel aramıza hoş geldiniz. Doğaya ve ekonomiye olan saygınızdan dolayı size çok teşekkür ederiz. Buraya kadar her şey çok güzel ama güneş enerjisi sisteminizi seçerken acaba nelere dikkat etmelisiniz.

 

Güneş enerjisi sistemimi seçerken nelere dikkat etmeliyim?


Öncelikle seçim için ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Örneğin; evinizdeki çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve diğer sıcak su ile çalışan eşyalarınızın yada kişisel temizlik ve evinizin temizliği için kullandığınız sıcak su miktarınız acaba ne kadar? 2 kişilik bir aile ile 4 kişilik yada daha çok aile bireyine sahip bir ailenin ihtiyaçları doğal olarak farklılık göstermektedir. Güneş enerjisi sisteminizi seçerken; ne ihtiyacınızdan çok daha azını karşılayan nede ihtiyacınızdan çok daha fazlasını üreten bir sistemi tercih etmelisiniz. Teknik ekibimiz sıcak su ihtiyacınızı tam olarak karşılayacak bir sistemi size tavsiye edeceklerdir. Seçim sizin…
İkinci ve en önemli olan konu ise; güneş enerjisi sisteminizi oluşturan malzemelerin kalitesi. Sağlınızı riske atacak, bakteri oluşturan, pas oluşturan sistemlerden kesinlikle uzak durmanız gerekmekte. Sağlığınız sizin için önemli…

 

Neden sizin ürünlerinizi tercih etmeliyim?


Nobel ürünlerini tercih etmeniz için size yüzlerce neden sayabiliriz, ama sanırız buna ayıracak çok geniş bir vaktiniz yok. Size her aşamasında bir kalite sembolü olan nobel ürünlerini tanıtmamız için bize ayıracak geniş bir vaktiniz varsa sizi showroomlarımızda ağırlamaktan yada gezici demo aracımızla sizi ziyaret etmekten büyük mutluluk duyarız.
Kısaca Neden Nobel sorusuna cevap vermemiz gerekirse; üretimimizin her aşamasında kaliteli hammadde ve kaliteli işçilik esaslarına büyük önem veriyoruz. Üretimini yaptığımız her bir ürünün ayrı bir değer olduğunun farkında olarak titizlikle çalışıyoruz. Her segmentte ürettiğimiz ürünlerimizde bile kaliteden asla ödün vermiyoruz. Biliyoruz ki; hizmetimizden yada ürünlerimizden memnun kalmayan tek bir müşterimiz bizim için binlerce kayıptır. Sürekli ar-ge çalışmaları yaparak bir yıl önce ürettiğimiz üründen daha kaliteli daha ileri bir ürün üretmenin gayesindeyiz… Bizde asla sınır yok, çalışmaya, geliştirmeye ve üretmeye devam ederiz.

 

Tam olarak anlamadım; diğerleri ile sizin aranızdaki fark nedir?


Güneş enerjisi paket sistemlerimizi oluşturan bütün bileşenleri kendimiz üretiyoruz. Soğuk-Sıcak Su Depoları, Basınçlı Boylerler, Güneş Kolektörleri, Sistem sehpaları gibi bütün bileşenler tamamiyle Nobel üretimidir. Basınçlı boylerlerimizin iç yüzeyi emaye kaplıdır. Hijyenik su üretir. Tüm sıcak su depolarımız ve basınçlı boylerlerimiz doğaya zararsız, poliüretan izolasyonludur. Isınmış olan suyunuz çok daha uzun süre sıcaklığını korur. Krom paket sistemlerimiz sertfifikalı, üstün kalite kromdur. Güneş kolektörlerimizde kullanılan aluminyum paneller orijinal, hurda alaşımsız içeriktir. Bakır panellerimiz ve selektif yüzeyli bakır panellerimiz yine orijinal hammaddeden üretilmektedir. Üstün işçiliğimizden ve estetik farklılıklarımızdan bahsetmedik bile…

 

Bulutların arasından azıcık bişey güneşi görse dahi ısıtan güneş enerjileri varmış. Sizin ürünleriniz arasında bunlardan var mı?


Hayır, sizi hayal kırıklığına uğratmak istemezdik ama bizim sistemlerimiz bulutlu havalarda ısıtmaz. Daha doğrusu şöyle söyleyelim; hiçbir güneş enerjisi sistemi bu dediğiniz koşullarda ısıtmaz. Bahsettiğiniz tamamiyle satışa yönelik, pervasızca üretilen bir satış stratejisinden ibaret. Her türlü resmi test ve karşılaştırmalar ile bunu ispatlamaya hazırız. Lütfen bu ve benzeri ispatsız iddialara inanmayınız.

 

Komşum çift depolu sistem kullanıyor. Memnun olduğunu söylüyor ama siz tavsiye etmiyorsunuz neden?


Biz müşterilerimize bütün ürünlerimizin artıları ve eksilerini açıkça söylüyoruz. Seçimi müşterilerimize bırakıyoruz. Klasik, çift depolu, galvaniz sac’dan üretilmiş sistemler yapısı gereği pas ve bakteri oluşumuna müsaittir. Sac, plaka haline getirilmiştir demirdir. Zamanla korozyona uğrar ve paslanır. Periyodik olarak bakımı yapılmaz ise istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ayrıca; çift depolu sistemlerde su bekletildiği için bakteri türemesine yol açar. Sağlık sorunları oluşturabilir. Modern basınçlı sistemlerde bu risklerin hiçbirisi yoktur. Bekleyen bir su olmadığı için bakteri oluşmaz ve depo iç yüzeyinin emaye kaplı olması nedeniyle pas oluşturmaz.

 

Komşum ucuza bir güneş enerjisi taktırmış. Çok güzel ısıttığını söylüyor. Ne diyorsunuz?


Lütfen komşunuza, kış aylarında da sıcak suyunun olup olmadığınız sorunuz. Sizce, sadece yazın sıcak su üreten bir sistem mi yoksa 4 mevsim sıcak su üreten bir sistem mi daha mantıklı? Güneş enerjisi sisteminiz, sıcak su ihtiyacınız olduğu mevsimde işinize yaramıyorsa neden para veresiniz. Şimşek üretimi güneş enerjisi paket sistemleri 4 mevsim en yüksek verimi sağlar ve sıcak suyunuzu muhafaza eder.

 

Az önce Poliüretan izolasyon dediniz. Nedir bu açıklar mısınız?


Evet, Nobel üretimi olan bütün güneş enerjisi paket sistemlerimizde sıcak su kazanlarımız poliüretan izolasyonludur. Poliüretan, ısınmış olan suyun sıcaklığını koruyabilmek için kullanılan bir izolasyon malzemesidir. Bugüne kadar alışık olduğunuz sistemlerde cam yünü izolasyonu kullanılmaktaydı. Cam yünü izolasyon, poliüretan izolasyona göre daha düşük maliyetli ve suya karşı dayanıksız bir uygulamadır. Su ile bir defa temas eden bir cam yünü artık bütün işlevselliğini kaybetmiş demektir. Poliüretan izolasyonda böyle bir ihtimal yoktur. Basitçe 5cm cam yünü yalıtımı 2cm ağacın yaptığı izolasyon kadardır. 6cm poliüretan kullanıyoruz buda 8cm ağaç izolasyon demektir.